Do kolejnego wpisu na blogu o sposobach wylewania farb zaprosiłam… moją Mamę! Po moim pierwszym warsztacie Vedic Art intuicyjnie poczułam, że to może być coś dla niej, coś co:

– rozpali w niej twórczy ogień i da energetycznego kopniaka,
– co wykolei ją z torów myślenia tylko o innych i pomoże jej stworzyć przestrzeń dla siebie samej,
– co pozwoli jej zajrzeć w głąb duszy i w głąb zapomnianego lasu tęsknot, potrzeb i pragnień.

Wysłałam ją więc na kurs. Okazało się, że oprócz zamiłowania do roślin, kamieni i wiatru we włosach (i wielu innych) łączy nas umiłowanie swobodnej, niczym nieograniczonej ekspresji twórczej. Nie spodziewałam się, że to właśnie malowanie może tak pokochać. Myślę nawet, że ona sama nie wiedziała (zapomniała?).

Chociaż dzieli nas ponad pół tysiąca kilometrów, kiedy się spotykamy, zawsze znajdujemy czas na wspólne malowanie. Bardzo jestem wdzięczna za ten twórczy, międzypokoleniowy tandem, w którym dochodzi do ciągłej wymiany inspiracji, motywacji i wsparcia.

A jeśli chodzi o wylewanie farb, to moja Mama jest prawdziwym pouringowym ninja! W tym wpisie przedstawię jeden z jej ulubionych sposobów rozlewania obrazów z komórkami.

Technika pouringu – ściągnie farby krok po kroku

 Do stworzenia obrazu w technice pouringu będą potrzebne:

– farby akrylowe;

– medium do pouringu;

– podkład (podobrazie, deska, płyta, itp.);

– wypoziomowany stół;

– olej silikonowy;

– palnik do kremu brulee;

– przedmiot do „ściągnięcia” farby (gazeta, kartka papieru, kawałek materiału, nóż cukierniczy do kremów, ściągaczka do wody, itp.).

Tworzenie obrazu z komórkami krok po kroku:

  1. Wybieramy intuicyjnie kilka kolorów farb i w osobnych pojemnikach upłynniamy je za pomocą medium do pouringu (więcej o rozcieńczaniu farb przeczytasz w TYM wpisie).
  2. Decydujemy, który kolor będzie wiodącym, czyli który kolor farby będziemy „zaciągać” na pozostałe. W video powyżej jest to kolor granatowy – możesz zauważyć, że to właśnie ta farba tworzy obwódki powstałych komórek. Do tej farby nie dodajemy silikonu.
  3. Do pozostałych kolorów farb dodajemy po kilka kropli oleju silikonowego i mieszamy.
  4. Farby rozlewamy na podkładzie w dowolny sposób – nie muszą być to paski, na video poniżej możesz zobaczyć, że rozmieszczenie komórek w różnych kolorach można częściowo skontrolować.
  5. Kolor wiodący rozlewamy przy jednej z krawędzi naszego podkładu, na całej jej długości.
  6. Wybrany przyrząd do zaciągnięcia farb ustawiamy na początku krawędzi z tą farbą i delikatnie jej dotykając przeciągamy ją do przeciwległej krawędzi naszego obrazu.

Wypróbowałyśmy wiele przedmiotów do przeciągania farby. Zdecydowanie najłatwiej zrobić to czymś lekkim, co delikatnie przykleja się do farby i niezależnie od trzęsących się rąk równomiernie ją rozprowadzi, np. gazeta, kartka, cienki materiał. W obu filmach wykorzystałyśmy cienką agrowłókninę. Jeśli wybierzesz szpachelkę, nóż cukierniczy lub ściągaczkę do wody postaraj się użyć jej tuż przy powierzchni i utrzymywać stały nacisk/wysokość. W innym razie na obrazie będą widoczne „wgniecenia” i odcięcia. Ważne również, by przedmiot do ściągnięcia farby był co najmniej tak szeroki jak krawędź podkładu.

  1. W tym momencie na powierzchni pojawią się pierwsze komórki. Jeśli chcesz, żeby było ich więcej, użyj palnika (o zastosowaniu palnika przeczytasz w TYM wpisie).
  2. Jeśli chcesz, by powstałe komórki objęły cały obraz, przechyl podkład w stronę pustej przestrzeni.

UWAGA: Pamiętaj, by tworzyć w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i zachowaj ostrożność przy użyciu palnika.

Przebudzenie Twórczej Kobiety

Warsztaty malowania intuicyjnego Vedic Art
Dołącz do nas!