Technika pouringu – wprowadzenie

Technika pouringu w ostatnim czasie zyskała ogromną popularność. Nic dziwnego, dzięki niej można stworzyć niezwykłe obrazy. Jest nieekonomiczna, mało kontrolowalna i osobiście uważam, że ma mniejszy potencjał rozwojowy niż inne sposoby malowania. A jednak! Potrafi rozpalać pokaźny ogień entuzjazmu, odżywiać duszę i… nieźle wciąga! Ponadto jest dostępna każdemu, niezależnie od umiejętności, a takie rozwiązania arteterapeuci lubią najbardziej.

Czym jest technika pouringu?

Technika pouringu to sposób tworzenia obrazów poprzez rozlewanie farb. Farba uzyskuje płynność dzięki połączeniu ze specjalnym medium (pouring medium). Medium wpływa na gęstość farby, jednak nie zmienia jej koloru, nasycenia, czy właściwości kryjących – farba nie staje się transparentna (jak np. po połączeniu z wodą) i jest bardziej plastyczna. Farby można rozlewać na wiele różnych sposób, co zaprezentuję w kolejnych wpisach.

Jak stworzyć obraz w technice pouringu?

Technika pouringu jest bardzo prosta. Będziesz potrzebować:

Medium do upłynniania farb

Jest kilka opcji pouring medium do kupienia na polskim rynku. Różnią się gęstością, kolorem i objętością, jaką można dodawać do farb.

 • Liquitex Pouring Medium – mój ulubiony – mleczno-transparentny płyn, którego można dodać maksymalnie do 50% objętości farby. Ma konsystencję szkolnego kleju w płynie i dobrze „uelastycznia” farbę.
 • Pentart Pouring Medium – tańsza opcja – rzadka, biała substancja, upłynni nawet gęste farby.
 • Floetrol – rzadki, biały płyn służący zwiększeniu płynności farb ściennych z powodzeniem może być wykorzystywany również do farb artystycznych.

Farby

Można wykorzystywać różne rodzaje farb, nawet te do ścian. Większość medium do pouringu przeznaczona jest do farb na bazie wody. Ja korzystam z farb i tuszy akrylowych. Wybieram te, które z założenia mają płynną konsystencję.

Podkład

Upłynnione farby można rozlewać na wielu różnych powierzchniach: płótnie, drewnie, metalu, plastiku, a nawet lakierowanych kafelkach ceramicznych. Z wygody najczęściej korzystam z gotowych podobrazi, jednak nie polecam tego rozwiązania przy większych rozmiarach – płótno może się rozciągać pod ciężarem farb, zwłaszcza jeśli będzie ich dużo. Do dużych rozmiarów obrazów lepsze będą np. deski czy płyty wiórowe.

Ponadto będziesz potrzebować pojemniki do wymieszania farby z medium (plastikowe czy bardziej ekologiczne szklane kubki), mieszadła (pędzle, patyczki do lodów, itp.) oraz podstawki pod podkład do malowania (np. cztery nakrętki od tubek farb, kubki, dwie równe deski) – ułatwi to podnoszenie obrazu w trakcie malowania.

Miejsce

Przygotuj odpowiednio miejsce do wylewania farb. Teren prac (podłogę/stół) dobrze jest zabezpieczyć folią malarską – łatwiej będzie później posprzątać. Warto zatroszczyć się również o dłonie i ubrać rękawice (gumowe, lateksowe czy nitrylowe). Miejsce, na którym leży obraz powinno być dobrze wypoziomowane, żeby farba nie spływała w jednym kierunku (chyba, że zależy Ci na takim efekcie). Obraz wykonany w technice pouringu schnie nawet do 24h. Przygotuj więc też wypoziomowane, bezpieczne miejsce dla swojego dzieła.

Mieszanie

Do farby w przygotowanych pojemnikach należy dodać medium (maksymalnie 50% objętości farby, czyli w stosunku 1:0,5) i dokładnie wymieszać. W trakcie mieszania w farbie mogą pojawiać się bąbelki powietrza, które prawdopodobnie będą widoczne po wylaniu na obrazie. Jeśli zauważysz bąbelki, odstaw farbę na chwilę, żeby wypłynęły i jeśli to konieczne, usuń je.

Farba ma mieć gęstość podobną do ciasta naleśnikowego – ma swobodnie spływać z mieszadła, a jednocześnie go obklejać. Może się okazać, że mikstura będzie za gęsta mimo dolania maksymalnej ilości medium – można dodać odrobinę wody i ponownie dokładnie zamieszać. Warto upewnić się, że cała farba w pojemniku ma jednolitą konsystencję, ponieważ ewentualne grudki również będą widoczne po wyschnięciu.

Wylewamy!

W jaki sposób wylewać farby? Tak jak podpowiada intuicja! Możesz wylewać paski, kropki, z rozmachem, z dużej wysokości, jedna na drugą; przechylać podkład, by farby się rozpłynęły lub zmieszały ze sobą. Poniżej znajdziesz przykład prostego wylewania farb upłynnionych medium do pouringu.

MINDFULART

Warsztat wprowadzający w malowanie medytacyjne,
inspirowany praktyką uważności, kąpielą w dźwiękach i ruchem intuicyjnym.

malowanie intuicyjne

DOŁĄCZ DO NAS:

ŁÓDŹ
KRAKÓW
2019-05-23T17:37:32+00:00

6 komentarzy

 1. Martyna 13 marca 2019 at 14:11 - Reply

  Technika wygląda super! Bardzo fajnie że jest dodany również film 🙂

 2. Kasia 6 listopada 2019 at 10:38 - Reply

  Kocham acrylic pouring!

 3. magda 22 listopada 2019 at 10:56 - Reply

  czy należey czymś wcześniej zmoczyć/zamalować płótno?

  • Ola Wołoszyn 22 listopada 2019 at 11:11 - Reply

   Nie ma takiej potrzeby. Ja wylewam trochę farby na rogi podkładu, ponieważ na nich zwykle najtrudniej rozlać „mieszankę” ze środka, ale to też nie jest konieczne.

 4. Irena 19 stycznia 2020 at 22:00 - Reply

  Witam
  Gdzie kupujesz farby?,.. czy to jest taki akryl ze sklepu budowlanego??

  • Ola Wołoszyn 20 stycznia 2020 at 16:59 - Reply

   Farby kupuję w sklepach plastycznych, najczęściej internetowych i raczej nie używam farb ściennych (chociaż nadają się).
   Na początku możesz wypróbować najtańsze farby akrylowe firmy Phoenix (ok. 9zł za 200ml). Nie są najlepszej jakości, po wyschnięciu kolory ciemnieją lub blakną, ale do pierwszych eksperymentów będą w sam raz.
   Trochę droższe, ale lepszej jakości będą np. farby akrylowe firmy Talens seria Amsterdam lub seria Art Creation, czy farby firmy Liquitex Basics.

Leave A Comment