Technika pouringu umożliwia uzyskanie różnych efektów końcowych w zależności od sposobu wylewania farby, jej gęstości czy dodatków do farb. Ostatnio pisałam o ulubionym sposobie mojej Mamy, czas więc na ten, który skradł moje serce. W tym rodzaju techniki pouringu powstają kształty przypominające słoje drzewa.

Jak zrobić słoje w technice pouringu?

Potrzebne będą:

  • farby akrylowe,
  • medium do pouringu,
  • podkład,
  • pojemniki i mieszadła.

Farby rozrabiamy z medium do pouringu (instrukcję znajdziesz w tym wpisie). Mieszamy delikatnie i wolno, żeby farba się nie zapowietrzyła. W przypadku tego sposobu wylewania farb jest to szczególnie istotne, ponieważ bąbelki powietrza będą widoczne na słojach (chociaż ma to też swój urok).

Wymieszane farby przelewamy do jednego głównego pojemnika.

Miksturę rozlewamy cienkim strumieniem wykonując drobny ruch kołowy celując w środek podkładu. Farba będzie się rozlewać na zewnątrz tworząc coraz większe koło. Na koniec możemy „rozciągnąć” powstałe słoje na cały podkład przechylając go na boki. Jeśli chcemy zostawić okręgi bez ich rozciągania, a nasz podkład jest kwadratowy lub prostokątny, możemy najpierw zalać jego kąty farbą w wybranym kolorze.

Jeśli chcesz stworzyć obraz z rozchodzącymi się po kolei kolorami…

to kolejność wlewania poszczególnych kolorów farb do głównego pojemnika ma znaczenie. Kolor, który wlejesz jako pierwszy, na podkładzie znajdzie się jako ostatni, w jego środku. Farby zlewaj po ściance pojemnika tak, żeby kolory utworzyły warstwy i nie zmieszały się ze sobą. Dla ułatwienia możesz też trzymać pojemnik pod kątem, aż do momentu rozlewania.

Wylewana cienkim strumieniem mikstura będzie się „zbijać” na zewnętrznych krańcach (farba, która była na górze pojemnika głównego i która rozlewana była jako pierwsza, jest zwykle najmniej widoczna, natomiast największą powierzchnię zajmuje farba wlana do pojemnika jako pierwsza). W tej sytuacji można poeksperymentować z ilością farb poszczególnych kolorów – farby lądującej w pojemniku jako pierwszej nalej najmniej i stopniowo zwiększaj ilość kolejnych farby w wybranych kolorach.

Powodzenia!

Podziel się z nami w komentarzu swoimi  eksperymentami 🙂

Przebudzenie Twórczej Kobiety

Warsztaty malowania intuicyjnego Vedic Art
Dołącz do nas!